fwupd - en to sq translation catalogue (820 entries)

en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
sq[0]: Edhe %.0f minutë
sq[1]: Edhe %.0f minuta

en: %s BMC Update
sq: Përditësim BMC %s

en: %s Battery Update
sq: Përditësim Baterie %s

en: %s CPU Microcode Update
sq: Përditësim Mikrokodi CPU-je %s

en: %s Camera Update
sq: Përditësim Kamere %s

en: %s Configuration Update
sq: Përditësim Formësimi %s

en: %s Controller Update
sq: Përditësim Kontrollori %s

en: %s Device Update
sq: Përditësim Pajisjeje %s

en: %s Display Update
sq: Përditësim Ekrani %s

en: %s Dock Update
sq: Përditësim Paneli %s

en: %s Drive Update
sq: Përditësim Përudhësi %s

en: %s Embedded Controller Update
sq: Përditësim Kontrollori të Trupëzuar %s

en: %s Fingerprint Reader Update
sq: Përditësim Lexuesi Shenjash Gishtash %s

en: %s Flash Drive Update
sq: Përditësim Diskthi %s

en: %s GPU Update
sq: Përditësim GPU-je %s

en: %s Graphics Tablet Update
sq: Përditësim Tableti Grafik %s

en: %s Headphones Update
sq: Përditësim Kufjesh %s

en: %s Headset Update
sq: Përditësim Kufje-Mikrofon %s

en: %s Input Controller Update
sq: Përditësim Kontrollori Input-esh %s

en: %s Keyboard Update
sq: Përditësim Tastiere %s

en: %s ME Update
sq: Përditësim ME %s

en: %s Mouse Update
sq: Përditësim Miu %s

en: %s Network Interface Update
sq: Përditësim Ndërfaqe Rrjeti %s

en: %s SSD Update
sq: Përditësim SSD %s

en: %s Storage Controller Update
sq: Përditësim Kontrollori Depozite %s

en: %s System Update
sq: Përditësim Sistemi %s

en: %s TPM Update
sq: Përditësim TPM %s

en: %s Thunderbolt Controller Update
sq: Përditësim Kontrollori Thunderbolt %s

en: %s Touchpad Update
sq: Përditësim Touchpad-i %s

en: %s USB Receiver Update
sq: Përditësim Marrësi USB %s

en: %s Update
sq: Përditësim %s

en: %s and all connected devices may not be usable while updating.
sq: %s dhe krejt pajisjet e lidhura mund të mos jenë të përdorshme gjatë përditësimit.

en: %s appeared: %s
sq: %s u shfaq: %s

en: %s changed: %s → %s
sq: %s ndryshoi: %s → %s

en: %s disappeared: %s
sq: %s u zhduk: %s

en: %s is not currently updatable:
sq: %s aktualisht s’është e përditësueshme:

en: %s is pending activation; use %s to complete the update.
sq: %s është në pritje të aktivizimit; përdorni %s që të plotësoni përditësimin.

en: %s manufacturing mode
sq: Mënyrë prodhim për %s

en: %s must remain connected for the duration of the update to avoid damage.
sq: Për të shmangur dëmtim, %s duhet të mbetet e lidhur gjatë kohës që bëhet përditësimi.

en: %s must remain plugged into a power source for the duration of the update to avoid damage.
sq: Për të shmangur dëmtim, %s duhet të mbetet e lidhur me një burim energjie gjatë kohës që bëhet përditësimi.

en: %s override
sq: Anashkalim %s

en: %s version
sq: Version %s

en: %u day | %u days
sq[0]: %u ditë
sq[1]: %u ditë

en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
sq[0]: Për %u pajisje ka një përmirësim firmware-i të gatshëm.
sq[1]: Për %u pajisje ka një përmirësim firmware-i të gatshëm.

en: %u device has been updated and needs a reboot. | %u devices have been updated and need a reboot.
sq[0]: Është përditësuar dhe lyp rinisje %u pajisje.
sq[1]: Janë përditësuar dhe lypin rinisje %u pajisje.

en: %u device is not the best known configuration. | %u devices are not the best known configuration.
sq[0]: %u pajisje s’gjendet nën formësimin më të mirë të ditur.
sq[1]: %u pajisje s’gjenden nën formësimin më të mirë të ditur.

en: %u device is supported in the enabled remotes (an update has been published) | %u devices are supported in the enabled remotes (an update has been published)
sq[0]: Nga shërbyesit e largët të aktivizuar mbulohet %u pajisje (është publikuar një përditësim)
sq[1]: Nga shërbyesit e largët të aktivizuar mbulohen %u pajisje (është publikuar një përditësim)

en: %u device is updatable | %u devices are updatable
sq[0]: %u pajisje është e përditësueshme
sq[1]: %u pajisje janë të përditësueshme

en: %u hour | %u hours
sq[0]: %u orë
sq[1]: %u orë

en: %u minute | %u minutes
sq[0]: %u minutë
sq[1]: %u minuta

en: %u second | %u seconds
sq[0]: %u sekondë
sq[1]: %u sekonda

en: %u test was skipped | %u tests were skipped
sq[0]: U anashkalua %u test
sq[1]: U anashkaluan %u teste

en: %u%% (threshold %u%%)
sq: %u%% (prag %u%%)

en: (obsoleted)
sq: (e vjetruar)

en: A TPM PCR is now an invalid value
sq: Një PCR TPM tani është një vlerë e pavlefshme

en: AMD Firmware Replay Protection
sq: Mbrojtje Firmware-i AMD Nga Shkrimi

en: AMD Firmware Write Protection
sq: Mbrojtje Firmware-i AMD Nga Shkrimi

en: AMD Microcode Signature verification ensures that CPU microcode is authentic and has not been tampered with.
sq: Verifikimi i AMD Microcode Signature garanton që mikrokodi për CPU-në është i mirëfilltë dhe në të s’janë futur hundët.

en: AMD microcode signature vulnerability fixed
sq: U ndreq cenueshmëri nënshkrimi mikrokodi AMD

en: ARCHIVE FIRMWARE METAINFO [FIRMWARE] [METAINFO] [JCATFILE]
sq: ARKIV FIRMWARE METAINFO [FIRMWARE] [METAINFO] [KARTELËJCAT]

en: Action Required:
sq: Lypset Veprim:

en: Activate devices
sq: Aktivizo pajisje

en: Activate pending devices
sq: Aktivizo pajisje pezull

en: Activate the new firmware on the device
sq: Aktivizo te pajisja firmware-in e ri

en: Activating firmware update
sq: Po aktivizohet përditësim firmware-i

en: Activating firmware update for
sq: Po aktivizohet përditësim firmware-i për

en: Add a self-signed signature to a JCat file
sq: Shtoni te një kartelë JCat një nënshkrim të vetënëshkruar

en: Add a signature to a JCat file
sq: Shtoni te një kartelë JCat një nënshkrim

en: Add an alias for a specific JCat item
sq: Shtoni një alias për një objekt JCat specifik

en: Adds devices to watch for future emulation
sq: Shton pajisje për t’u vëzhguar për emulim të ardhshëm

en: Age
sq: Moshë

en: Agree and enable the remote?
sq: Pajtohet dhe të aktivizohet shërbyesi i largët?

en: Alias to %s
sq: Alias për %s

en: All TPM PCRs are now valid
sq: Krejt PCR-të TPM tani janë të vlefshme

en: All TPM PCRs are valid
sq: Krejt PCR-të TPM janë të vlefshme

en: All devices are prevented from update by system inhibit
sq: Krejt pajisjeve u pengohet përditësimi përmes pengimi sistemi

en: All devices of the same type will be updated at the same time
sq: Krejt pajisjet e të njëjtit lloji do të përditësohen në të njëjtën kohë

en: Allow downgrading firmware versions
sq: Lejo zbritje versioni për versione firmware-i

en: Allow reinstalling existing firmware versions
sq: Lejo riinstalim versionesh ekzistuese firmware-i

en: Allow switching firmware branch
sq: Lejo ndryshim dege firmware-i

en: Already exists, and no --force specified
sq: Ekziston tashmë dhe s’është dhënë parametri --force

en: Alternate branch
sq: Degë alternative

en: An update is in progress
sq: Është në kryerje e sipër një përditësim

en: An update requires a reboot to complete.
sq: Që të plotësohet, një përditësim lyp rinisje.

en: An update requires the system to shutdown to complete.
sq: Që të plotësohet, një përditësim lyp fikjen e sistemit.

en: Answer yes to all questions
sq: Përgjigju po për krejt pyetjet

en: Apply update even when not advised
sq: Aplikoje përditësimin edhe kur nuk këshillohet

en: Apply update files
sq: Apliko kartela përditësimi

en: Applying update…
sq: Po aplikohet përditësimi…

en: Approved firmware: | Approved firmware:
sq[0]: Firmware i miratuar:
sq[1]: Firmware të miratuar:

en: Asks the daemon to quit
sq: Kërkoji demonit të mbyllet

en: Attach to firmware mode
sq: Bashkëngjite te mënyrë firmware-i

en: Authenticating…
sq: Po bëhet mirëfilltësimi…

en: Authentication details are required
sq: Hollësitë e mirëfilltësimit janë të domosdoshme

en: Authentication is required to clear firmware update results
sq: Që të spastrohen përfundime përditësimesh firmware-i, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to delete metadata from a remote
sq: Që të fshihen tejtëdhëna prej një shërbyesi të largët, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
sq: Që firmware-i në një pajisje të heqshme të zbritet në një version më të hershëm, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
sq: Që të kalohet një version më para firmware-i në këtë makinë, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to enable emulation data collection
sq: Që të bëhet grumbullim të dhënash emulimi, duhet bërë mirëfilltësim

en: Authentication is required to fix a host security issue
sq: Për të ndrequr një problem sigurie strehe duhet bërë mirëfilltësim

en: Authentication is required to get the list of configured remotes used for firmware updates
sq: Që të merret lista e shërbyesve të largët të formësuar të përdorur për përditësime firmware-i, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to install firmware on an emulated device
sq: Që të instalohet “firmware” në një pajisje të emulueshme, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to load hardware emulation data
sq: Për të ngarkuar të dhëna emulimi hardware-i duhet bërë mirëfilltësim

en: Authentication is required to modify BIOS settings
sq: Për të ndryshuar rregullime BIOS-i, lypset mirëfilltësim

en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
sq: Që të ndryshohet një shërbyes i largët i formësuar, i përdorur për përditësime firmware-i, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to modify a device property
sq: Për të ndryshuar një veti pajisjeje, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to modify daemon configuration
sq: Për të ndryshuar formësim demoni, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to read BIOS settings
sq: Për të lexuar rregullime BIOS-i, lypset mirëfilltësim

en: Authentication is required to reset daemon configuration to defaults
sq: Që formësimi i demonit të kthehet te parazgjedhjet, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to save hardware emulation data
sq: Për të ruajtur të dhëna emulimi hardware-i duhet bërë mirëfilltësim

en: Authentication is required to set the list of approved firmware
sq: Për të ujdisur listën e firmware-it të miratuar duhet bërë mirëfilltësim

en: Authentication is required to sign data using the client certificate
sq: Për të nënshkruar të dhëna duke përdorur dëshminë e klientit duhet bërë mirëfilltësim

en: Authentication is required to stop the firmware update service
sq: Që të ndalet shërbimi i përditësimit të firmware-it, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to switch to the new firmware version
sq: Që të kalohet te një version i ri firmware-i, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
sq: Për të zhbërë ndreqjen e një problemi sigurie strehe, duhet bërë mirëfilltësim

en: Authentication is required to unlock a device
sq: Që të shkyçet një pajisje, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
sq: Që të përditësohet firmware-i në një pajisje të heqshme, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to update the firmware on this machine
sq: Që të përditësohet firmware-i në këtë makinë, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
sq: Që të përditësohen checksum-et e depozituar për pajisjen, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Authentication is required to verify firmware on a device
sq: Që të verifikohet firmware-i në një pajisje, duhet bërë mirëfilltësimi

en: Automatic Reporting
sq: Raportim i Automatizuar

en: Automatically uninhibiting in %ums…
sq: Po hiqet automatikisht pengimi pas %ums…

en: Automatically upload every time?
sq: Të ngarkohet automatikisht çdo herë?

en: BIOS Firmware Updates
sq: Përditësime Firmware-i BIOS-i

en: BIOS Rollback Protection
sq: Mbrojtje BIOS-i Nga Prapakthime

en: BIOS firmware updates
sq: Përditësime firmware-i BIOS

en: BIOS rollback protection
sq: Mbrojtje BIOS-i nga prapakthime

en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
sq: Përditësime BIOS-i dhënë përmes LVFS ose Windows Update

en: Battery
sq: Bateri

en: Blocked version
sq: Version i bllokuar

en: Bootloader Version
sq: Version ngarkuesi nisjesh

en: Branch
sq: Degë

en: Build a cabinet archive from a firmware blob and XML metadata
sq: Montoni një arkiv .cab që nga një copë firmware-i dhe tejtëdhëna XML

en: Build a firmware file
sq: Montoni një kartelë firmware-i

en: CET OS Support
sq: Mbulim CET-i nga OS-i

en: CET Platform
sq: Platformë CET

en: CPU Microcode must be updated to mitigate against various information-disclosure security issues.
sq: Duhet përditësuar CPU Microcode, për të penguar probleme të ndryshme sigurie të lidhura me nxjerrje informacioni.

en: CRC FILENAME
sq: EMËRKARTELE CRC

en: Calculates a CRC of a file
sq: Bën njehsimin e CRC-së së një kartele

en: Cancel
sq: Anuloje

en: Cancelled
sq: U anulua

en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
sq: S’aplikohet dot, ngaqë përditësimi dbx është aplikuar tashmë.

en: Changed
sq: U ndryshua

en: Check if any devices are pending a reboot to complete update
sq: Kontrollo nëse ndonjë pajisje është në pritje të rinisjes, që të plotësojë përditësimin

en: Checks cryptographic hash matches firmware
sq: Kontrollon nëse hashi kriptografik përkon me firmware-in

en: Choose branch
sq: Zgjidhni degë

en: Choose device
sq: Zgjidhni pajisje

en: Choose firmware
sq: Zgjidhni firmware

en: Choose release
sq: Zgjidhni hedhje në qarkullim

en: Choose volume
sq: Zgjidhni vëllim

en: Clean a configured remote
sq: Pastroni një shërbyes të largët të formësuar

en: Cleans a given remote
sq: Pastron një shërbyes të largët të dhënë

en: Clear stored firmware update results
sq: Spastro përfundime të depozituara përditësimesh firmware-i

en: Clears the results from the last update
sq: Spastron përfundimet prej përditësimit të fundit

en: Command not found
sq: S’u gjet urdhër

en: Community supported
sq: Mbuluar nga bashkësia

en: Compares two versions for equality
sq: Krahason dy versione për barazi

en: Configuration Change Suggested
sq: U Sugjerua Ndryshim Formësimi

en: Configuration is only readable by the system administrator
sq: Formësimi është i lexueshëm vetëm nga përgjegjës sistemi

en: Control-Flow Enforcement Technology detects and prevents certain methods for running malicious software on the device.
sq: Control-Flow Enforcement Technology pikas dhe pengon disa metoda për xhirim software-i dashakeq te pajisja.

en: Control-flow Enforcement Technology
sq: Control-Flow Enforcement Technology

en: Convert a firmware file
sq: Shndërroni një kartelë firmware-i

en: Create an EFI boot entry
sq: Krijo një zë nisjeje EFI

en: Created
sq: U krijua

en: Critical
sq: Kritike

en: Cryptographic hash verification is available
sq: Mund të përdore verifikim hashi kriptografik

en: Current Value
sq: Vlerë e Tanishme

en: Current version
sq: Versioni i tanishëm

en: DEVICE-ID
sq: ID-PAJISJEJE

en: DEVICE-ID|GUID
sq: ID-PAJISJEJE|GUID

en: Debugging Options
sq: Mundësi Diagnostikimi

en: Decompressing…
sq: Po çngjeshet…

en: Delete an EFI boot entry
sq: Fshini një zë nisjeje EFI

en: Delete the now-unused remote cache files?
sq: Të fshihen kartelat tanimë të papërdorura të fshehtinës për shërbyesin e largët?

en: Description
sq: Përshkrim

en: Details
sq: Hollësi

en: Deviate from the best known configuration?
sq: Të devijohet nga formësimi më i mirë i ditur?

en: Device ID
sq: ID Pajisjeje

en: Device Requests
sq: Kërkesa Pajisjeje

en: Device added:
sq: U shtua pajisje:

en: Device already exists
sq: Pajisja ekziston tashmë

en: Device battery power is too low
sq: Energjia e baterisë së pajisjes është shumë e ulët

en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
sq: Energjia e baterisë së pajisjes është shumë e ulët (%u%%, lypsen %u%%)

en: Device can recover flash failures
sq: Pajisja mund të zgjidhë dështime rishkrimi

en: Device cannot be updated while the lid is closed
sq: Pajisja s’mund të përditësohet teksa kapaku është i mbyllur

en: Device changed:
sq: Pajisje e ndryshuar:

en: Device firmware has been locked
sq: Firmware-i i pajisjes është kyçur

en: Device firmware is required to have a version check
sq: Që të kihet kontroll versioni, firmware-i i pajisjes është i domosdoshëm

en: Device is emulated
sq: Pajisja është emuluar

en: Device is in use
sq: Pajisja është në përdorim

en: Device is locked
sq: Pajisja është e kyçur

en: Device is lower priority than an equivalent device
sq: Pajisja është e një përparësie më të ulët se sa një pajisje e barasvlershme

en: Device is required to install all provided releases
sq: Që të instalohen krejt hedhjet në qarkullim të dhëna, është e domosdoshme pajisje

en: Device is unreachable
sq: Pajisja është e pakapshme

en: Device is unreachable, or out of wireless range
sq: Pajisja s’është e kapshme, ose jashtë intervalit të rrjetit pa fill

en: Device is usable for the duration of the update
sq: Pajisja është e përdorshme për kohëzgjatjen e përditësimit

en: Device is waiting for the update to be applied
sq: Pajisja po pret që të aplikohet përditësimi

en: Device list uploaded successfully, thanks!
sq: Lista e pajisjeve u ngarkua me sukses, faleminderit!

en: Device removed:
sq: U hoq pajisje:

en: Device requires AC power to be connected
sq: Pajisja lyp rrjet energjie që të lidhet

en: Device requires a display to be plugged in
sq: Pajisja lyp të lidhet një ekran

en: Device requires a software license to update
sq: Pajisja lyp të përditësohet një licencë software-i

en: Device software updates are provided for this device.
sq: Për këtë pajisje jepen përditësime software-i pajisjeje.

en: Device supports switching to a different branch of firmware
sq: Pajisja mbulon kalim në një degë tjetër të firmware-it

en: Device update needs activation
sq: Përditësimi i pajisjes lyp aktivizim

en: Device will backup firmware before installing
sq: Pajisja do të bëjë kopjeruajtje firmware-i para instalimit

en: Device will not re-appear after update completes
sq: Pajisja s’do të rishfaqet pasi të plotësohet përditësimi

en: Devices that have been updated successfully:
sq: Pajisje që janë përditësuar me sukses:

en: Devices that were not updated correctly:
sq: Pajisje që s’u përditësuan saktë:

en: Devices with firmware updates that need user action:
sq: Pajisje me përditësime firmware-i që lypin veprim nga përdoruesi:

en: Devices with no available firmware updates:
sq: Pajisje pa përditësime firmware-i të gatshme:

en: Devices with the latest available firmware version:
sq: Pajisje me versionin më të ri të gatshëm të firmware-it:

en: Did not find any devices with matching GUIDs
sq: S’u gjet ndonjë pajisje me GUID-ra me përkim

en: Disabled
sq: Çaktivizuar

en: Disables a given remote
sq: Çaktivizon një shërbyes të largët të dhënë

en: Disables virtual testing devices
sq: Çaktivizon pajisje virtuale testimi

en: Distribution
sq: Shpërndarje

en: Do not check for old metadata
sq: Mos kontrollo për tejtëdhëna të vjetra

en: Do not check for unreported history
sq: Mos kontrollo për historik të paraportuar

en: Do not check if download remotes should be enabled
sq: Mos kontrollo nëse duhet aktivizuar a jo shërbyes të largët shkarkimesh

en: Do not check or prompt for reboot after update
sq: Mos kontrollo, ose pyet për rinisje pas përditësimi

en: Do not include log domain prefix
sq: Mos përfshi parashtesë përkatësie regjistri

en: Do not include timestamp prefix
sq: Mos përfshi parashtesë vulash kohore

en: Do not perform device safety checks
sq: Mos kryej kontrolle sigurie pajisjeje

en: Do not prompt for devices
sq: Mos pyet për pajisje

en: Do not prompt to fix security issues
sq: Mos pyet për të ndrequr probleme sigurie

en: Do not turn off your computer or remove the AC adaptor while the update is in progress.
sq: Mos e fikni kompjuterin tuaj, apo të hiqni përshtatësin e rrymës, teksa përditësimi është në kryerje e sipër.

en: Do not write to the history database
sq: Mos shkruaj te bazë të dhënash historiku

en: Do you understand the consequences of changing the firmware branch?
sq: I kuptoni pasojat e ndryshimit të degës së firmware-it?

en: Do you want to convert it now?
sq: Doni të shndërrohet tani?

en: Do you want to disable this feature for future updates?
sq: Doni të çaktivizohet kjo veçori për përditësime të ardhshme?

en: Do you want to refresh this remote now?
sq: Doni të rifreskohet ky shërbyes i largët tani?

en: Do you want to upload reports automatically for future updates?
sq: Doni të ngarkohen automatikisht raporte për përditësime të ardhshëm?

en: Don't prompt for authentication (less details may be shown)
sq: Mos pyet për mirëfilltësim (mund të shfaqen më pak hollësi)

en: Done!
sq: U bë!

en: Downgrade %s from %s to %s?
sq: Të prapakthehet %s nga %s në %s?

en: Downgrades the firmware on a device
sq: Bën zbritjen e firmware-it në një pajisje te një version i mëparshëm

en: Downgrading %s…
sq: Po kalohet %s në version më t ulët…

en: Download a file
sq: Shkarkon një kartelë

en: Downloading…
sq: Po shkarkohet…

en: Dump SMBIOS data from a file
sq: Merr të dhëna SMBIOS prej një kartele

en: Duration
sq: Kohëzgjatje

en: EMULATION-FILE [ARCHIVE-FILE]
sq: KARTELË-EMULIMI [KARTELË-ARKIV]

en: Each system should have tests to ensure firmware security.
sq: Çdo sistem duhet të ketë teste për të garantuar siguri firmware-i.

en: Emulate a device using a JSON manifest
sq: Emuloni një pajisje duke përdorur një manifest JSON

en: Emulated
sq: E emuluar

en: Emulated host
sq: Strehë e emuluar

en: Enable
sq: Aktivizoje

en: Enable an authenticated remote
sq: Aktivizo një shërbyes të largët të mirëfilltësuar

en: Enable emulation data collection
sq: Aktivizo grumbullim të dhënash emulimi

en: Enable new remote?
sq: Të aktivizohet shërbyesi i ri i largët?

en: Enable this remote?
sq: Të aktivizohet ky shërbyes i largët?

en: Enabled
sq: I aktivizuar

en: Enabled if hardware matches
sq: E aktivizuar nëse ka hardware që përkon

en: Enables a given remote
sq: Aktivizon një shërbyes të largët të dhënë

en: Enables virtual testing devices
sq: Aktivizon pajisje virtuale testimi

en: Enabling firmware updates for the BIOS allows fixing security issues.
sq: Aktivizimi i përditësimeve të firmware-it për BIOS-in lejon ndreqje problemesh sigurie.

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
sq: Aktivizimi i këtij funksioni bëhet duke e marrë ju rrezikun mbi vete, që do të thotë se duhet të lidheni me prodhuesin origjinal të pajisjes, lidhur me çfarëdo problemesh të shkaktuara nga këto përditësime. Te $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$ duhen parashtruar vetëm probleme me procesin e përditësimit.

en: Enabling this remote is done at your own risk.
sq: Rrezikun për aktivizimin e këtij shërbyesi të largët e merrni ju përsipër.

en: Encrypted
sq: E fshehtëzuar

en: Encrypted RAM
sq: RAM e fshehtëzuar

en: Encrypted RAM makes it impossible for information that is stored in device memory to be read if the memory chip is removed and accessed.
sq: RAM-i i fshehtëzuar e bën të pamundur të lexohet informacion që është i depozituar në kujtesë pajisjeje, nëse hiqet gjëja fizike dhe hyhet në të.

en: End of life
sq: Fund jete

en: Enter your email address for remote '%s'
sq: Jepni adresën tuaj email për shërbyesin e largët “%s”

en: Enter your token for remote '%s'
sq: Jepni token-in tuaj për shërbyesin e largët “%s”

en: Enumeration
sq: Numërtim

en: Erase all firmware update history
sq: Fshi krejt historikun e përditësimit të firmware-it

en: Erasing…
sq: Po fshihen…

en: Exit after a small delay
sq: Dil, pas një vonese të vockël

en: Exit after the engine has loaded
sq: Dil, pasi të jetë ngarkuar mekanizimi

en: Export a firmware file structure to XML
sq: Eksporto strukturë kartele firmware-i si XML

en: Export firmware history for manual upload
sq: Eksportoni historik firmware-i për ngarkim dorazi

en: Exports all embedded signatures to files
sq: Eksporton në kartela krejt nënshkrimet e trupëzuar

en: FILE
sq: KARTELË

en: FILE [DEVICE-ID|GUID]
sq: KARTELË [ID-PAJISJEJE|GUID]

en: FILENAME
sq: EMËR KARTELE

en: FILENAME CERTIFICATE PRIVATE-KEY
sq: EMËRKARTELE DËSHMI KYÇ-PRIVAT

en: FILENAME DATA DETACHED_KEY
sq: EMËRKARTELE TË_DHËNA KYÇ_I_SHKËPUTUR

en: FILENAME DEVICE-ID [VERSION]
sq: EMËRKARTELE ID-PAJISJEJE [VERSION]

en: FILENAME ID ALIAS_ID
sq: EMËRKARTELE ID ID_ALIASI

en: FILENAME OFFSET DATA [FIRMWARE-TYPE]
sq: EMËRKARTELE SHMANGIE TË-DHËNA [LLOJ-FIRMWARE]

en: FILENAME SOURCE CERT PRIVKEY [KIND[:VARIANT]] [TARGET]
sq: EMËRKARTELE BURIM DËSHMI KYÇPRIVAT [LLOK[:VARIANT]] [OBJEKTIV]

en: FILENAME SOURCE [KIND[:VARIANT]] [TARGET]
sq: EMËRKARTELE BURIM [LLOJ[:VARIANT]] [OBJEKTIV]

en: FILENAME [DEVICE-ID|GUID]
sq: EMËRKARTELE [ID-PAJISJEJE|GUID]

en: FILENAME [FIRMWARE-TYPE]
sq: EMËRKARTELE [LLOJ-FIRMWARE]

en: FILENAME [KIND]
sq: EMËRKARTELE [LLOJ]

en: FILENAME [SOURCE]
sq: EMËRKARTELE [BURIM]

en: FILENAME-SRC FILENAME-DST [FIRMWARE-TYPE-SRC] [FIRMWARE-TYPE-DST]
sq: EMËRKARTELE-SRC EMËRKARTELE-DST [FIRMWARE-TYPE-SRC] [FIRMWARE-TYPE-DST]

en: FILENAME|CHECKSUM1[,CHECKSUM2][,CHECKSUM3]
sq: EMËRKARTELE|CHECKSUM1[,CHECKSUM2][,CHECKSUM3]

en: Failed
sq: Dështoi

en: Failed to apply update
sq: S’u arrit të aplikohej përditësimi

en: Failed to connect to Windows service, please ensure it's running.
sq: S’u arrit të lidhej me shërbim Windows, ju lutemi, sigurohuni se është në funksionim.

en: Failed to connect to daemon
sq: S’u arrit të lidhej me demonin

en: Failed to load local dbx
sq: S’u arrit të ngarkohej dbx vendor

en: Failed to load system dbx
sq: S’u arrit të ngarkohej dbx sistemi

en: Failed to lock
sq: S’u arrit të kyçej

en: Failed to parse arguments
sq: S’u arrit të analizohen argumente

en: Failed to parse flags for %s
sq: S’u arrit të analizoheshin flamurka për %s

en: Failed to parse local dbx
sq: S’u arrit të analizohej dbx vendor

en: Failed to set front-end features
sq: S’u arrit të ujdisen veçori të pjesës së përparme

en: Failed to validate ESP contents
sq: S’u arrit të vleftësoheshin lëndë ESP

en: Filename
sq: Emër kartele

en: Filename Signature
sq: Nënshkrim Emri Kartele

en: Filename Source
sq: Burim Emri Kartele

en: Filename required
sq: Emri i kartelës është i domosdoshëm

en: Finds an algorithm that matches the file CRC
sq: Gjen një algoritëm që përkon me CRC kartele

en: Finds firmware releases from the metadata
sq: Gjen hedhje në qarkullim firmware-i prej tejtëdhënash

en: Firmware Attestation
sq: Atestim Firmware-i

en: Firmware Attestation checks device software using a reference copy, to make sure that it has not been changed.
sq: Atestim Firmware-i kontrollon software-in e pajisjes duke përdorur një kopje referencë, për t’u siguruar se s’është ndryshuar.

en: Firmware BIOS Descriptor
sq: Përshkrues firmware-i BIOS

en: Firmware BIOS Descriptor protects device firmware memory from being tampered with.
sq: Firmware BIOS Descriptor mbron kujtesë firmware-i pajisjeje nga futje hundësh në të.

en: Firmware BIOS Region
sq: Rajon firmware-i BIOS

en: Firmware BIOS Region protects device firmware memory from being tampered with.
sq: Firmware BIOS Region mbron kujtesë firmware-i pajisjeje nga futje hundësh në të.

en: Firmware Base URI
sq: URI Baze Firmware-i

en: Firmware Update D-Bus Service
sq: Shërbim D-Bus Përditësimi Firmware-i

en: Firmware Update Daemon
sq: Demon Përditësimi Firmware-i

en: Firmware Updater Verification
sq: Verifikim Përditësuesish Firmware-i

en: Firmware Updater Verification checks that software used for updating has not been tampered with.
sq: Verifikimi i Përditësuesit të Firmware-it kontrollon se software-i i përdorur për përditësim s’është i komprometuar.

en: Firmware Updates
sq: Përditësime Firmware-i

en: Firmware Utility
sq: Mjet Firmware-i

en: Firmware Write Protection
sq: Mbrojtje Firmware-i Nga Shkrimi

en: Firmware Write Protection Lock
sq: Kyçje Mbrojtjeje Firmware-i Nga Shkrimi

en: Firmware Write Protection protects device firmware memory from being tampered with.
sq: Mbrojtje Firmware-i Nga Shkrim mbron kujtesë firmware-i pajisjeje nga futje hundësh në të.

en: Firmware attestation
sq: Atestim firmware-i

en: Firmware metadata has not been updated for %u day and may not be up to date. | Firmware metadata has not been updated for %u days and may not be up to date.
sq[0]: Tejtëdhëna firmware-i s’janë përditësuar për %u ditë dhe mund të jenë të vjetruara.
sq[1]: Tejtëdhëna firmware-i s’janë përditësuar për %u ditë dhe mund të jenë të vjetruara.

en: Firmware updates
sq: Përditësime firmware-i

en: Firmware updates disabled; run '%s' to enable
sq: Përditësimet e firmware-it u çaktivizuar; ekzekutoni “%s” që t’i aktivizoni

en: Fix a specific host security attribute
sq: Ndreq një atribut të caktuar sigurie strehe

en: Fix reverted successfully
sq: Ndreqja u prapakthye me sukses

en: Fixed successfully
sq: U ndreq me sukses

en: Force the action by relaxing some runtime checks
sq: Detyroje veprimin duke qenë më zemërgjerë me disa kontrolle gjatë ekzekutimit

en: Found
sq: U gjet

en: Full Disk Encryption Detected
sq: U Pikas Fshehtëzim i Plotë Disqesh

en: Full disk encryption secrets may be invalidated when updating
sq: Të fshehta fshehtëzimi të plotë disku mund të bëhen të pavlefshme, kur përditësohet

en: GUID | GUIDs
sq[0]: GUID
sq[1]: GUID-ra

en: GUID|DEVICE-ID
sq: GUID | ID-PAJISJEJE

en: Get BIOS settings
sq: Merr rregullime BIOS

en: Get all device flags supported by fwupd
sq: Merr krejt flamurka pajisjesh të mbuluara nga fwupd

en: Get all devices that support firmware updates
sq: Merr krejt pajisjet që mbulojnë përditësime firmware-i

en: Get all enabled plugins registered with the system
sq: Merr krejt shtojcat e aktivizuara të regjistruara me sistemin

en: Get all known version formats
sq: Merr krejt formatet e ditur për versione

en: Get configured remotes
sq: Merr shërbyes të largët të formësuar

en: Get device report metadata
sq: Merr tejtëdhëna raporti pajisjeje

en: Gets details about a firmware file
sq: Bën marrje hollësish rreth një kartele firmware-i

en: Gets the configured remotes
sq: Merr shërbyesit e largët të formësuar

en: Gets the host security attributes
sq: Bën marrje atributesh sigurie strehe

en: Gets the list of approved firmware
sq: Merr listën e firmware-it të miratuar

en: Gets the list of updates for all specified devices, or all devices if unspecified
sq: Bën marrje liste përditësimesh për pajisjet e treguara, ose për krejt pajisjet, nëse s’tregohen të tilla

en: Gets the releases for a device
sq: Bën marrje hedhjesh në qarkullim për një pajisje

en: Gets the results from the last update
sq: Bën marrjen e përfundimeve prej përditësimit të fundit

en: HP SureStart is a firmware security feature that protects the BIOS from tampering.
sq: HP SureStart është një veçori sigurie firmware-i që mbron BIOS-in nga futje hundësh.

en: HP SureStart is enabled
sq: HP SureStart është e aktivizuar

en: HWIDS-FILE
sq: KARTELË-HWIDS

en: Hardware is waiting to be replugged
sq: Hardware-i po pritet të rifutet

en: High
sq: E lartë

en: Host Security Events
sq: Akte Sigurie Strehe

en: Host Security ID (HSI) is not supported
sq: S’mbulohet ID Sigurie Strehe (HSI)

en: Host Security ID attributes uploaded successfully, thanks!
sq: Atribute ID-je Sigurie Strehe u ngarkuan me sukses, faleminderit!

en: Host Security ID:
sq: ID Sigurie Strehe:

en: INDEX
sq: TREGUES

en: INDEX KEY [VALUE]
sq: TREGUES KYÇ [VLERË]

en: INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
sq: TREGUES EMËR OBJEKTIV [PIKËMONTIMI]

en: INDEX1,INDEX2
sq: TREGUES1,TREGUES2

en: IOMMU Protection
sq: Mbrojtje IOMMU

en: IOMMU Protection prevents connected devices from accessing unauthorized parts of system memory.
sq: Mbrojtja IOMMU pengon pajisje të lidhura të hyjnë në pjesë të paautorizuara të kujtesës së sistemit.

en: IOMMU device protection disabled
sq: U çaktivizua mbrojtje pajisjeje IOMMU

en: IOMMU device protection enabled
sq: U aktivizua mbrojtje pajisjeje IOMMU

en: Idle…
sq: I plogësht…

en: Ignore SSL strict checks when downloading files
sq: Shpërfill kontrolle strikte SSL, kur shkarkohen kartela

en: Ignore firmware checksum failures
sq: Shpërfill dështime checksum-esh firmware-i

en: Ignore firmware hardware mismatch failures
sq: Shpërfill dështime mospërputhjeje firmware-i pajisjeje

en: Ignore non-critical firmware requirements
sq: Shpërfill domosdoshmëri jo-kritike firmware-i

en: Ignoring SSL strict checks, to do this automatically in the future export DISABLE_SSL_STRICT in your environment
sq: Po shpërfillen kontrolle strikte SSL, për ta bërë këtë automatikisht në të ardhmen eksportonit DISABLE_SSL_STRICT në mjedisin tuaj

en: Image
sq: Pamje

en: Image (custom)
sq: Pamje (vetjake)

en: Import an existing signature to a JCat file
sq: Importo në një kartelë JCat një nënshkrim ekzistues

en: Inhibit ID is %s.
sq: Inhibit ID është %s.

en: Inhibit the system to prevent upgrades
sq: Pengoje sistemin që të parandalohet përmirësime

en: Install Duration
sq: Kohëzgjatje Instalimi

en: Install a firmware file in cabinet format on this hardware
sq: Instaloni në këtë hardware një kartelë firmware-i në formati “cabinet”

en: Install a specific firmware file on all devices that match
sq: Instaloni një kartelë specifike firmware-i në krejt pajisjet që kanë përkim

en: Install a specific firmware on a device, all possible devices will also be installed once the CAB matches
sq: Instaloni një firmware të caktuar në një pajisje, krejt pajisjet e mundshme do të instalohen gjithashtu, nëse përkon CAB-i

en: Install firmware on emulated device
sq: Instalo “firmware” në pajisjeje të emuluar

en: Install old version of signed system firmware
sq: Instalo version të vjetër firmware-i të nënshkruar sistemi

en: Install old version of unsigned system firmware
sq: Instalo version të vjetër firmware-i të panënshkruar sistemi

en: Install signed device firmware
sq: Instalo firmware të nënshkruar pajisjeje

en: Install signed system firmware
sq: Instalo firmware të nënshkruar sistemi

en: Install unsigned device firmware
sq: Instalo firmware të panënshkruar pajisjeje

en: Install unsigned system firmware
sq: Instalo firmware të panënshkruar sistemi

en: Installing a specific release is explicitly required
sq: Instalimi i një hedhjeje specifike në qarkullim është shprehimisht i domosdoshëm

en: Installing firmware update…
sq: Po instalohet përditësim firmware-i…

en: Installing on %s…
sq: Po instalohet në %s…

en: Installing this update may also void any device warranty.
sq: Instalimi i këtij përditësimi mundet edhe të bëjë të pavlefshme çfarëdo garancie pajisjeje.

en: Integer
sq: Numër i plotë

en: Intel BootGuard ACM Protected
sq: Mbrojtur me ACM Intel BootGuard

en: Intel BootGuard ACM protected
sq: Mbrojtur me Intel BootGuard ACM

en: Intel BootGuard Error Policy
sq: Rregulla Gabimesh Intel BootGuard

en: Intel BootGuard Error Policy ensures the device does not continue to start if its device software has been tampered with.
sq: Rregulla Gabimesh Intel BootGuard siguron që pajisja s’do të vazhdonte nisjen, nëse janë futur hundët te software-i i pajisjes përkatëse.

en: Intel BootGuard Fuse
sq: Siguresë Intel BootGuard

en: Intel BootGuard OTP fuse
sq: Siguresë OTP Intel BootGuard

en: Intel BootGuard Verified Boot
sq: Nisje e Verifikuar Me Intel BootGuard

en: Intel BootGuard error policy
sq: Rregulla gabimesh Intel BootGuard

en: Intel BootGuard prevents unauthorized device software from operating when the device is started.
sq: Intel BootGuard pengon funksionim software-i të paautorizuar pajisjeje, kur niset pajisja.

en: Intel BootGuard verified boot
sq: Nisje e verifikuar me Intel BootGuard

en: Intel Management Engine Manufacturing Mode
sq: Mënyrë Prodhim për Intel Management Engine

en: Intel Management Engine Override
sq: Anashkalim MEI

en: Intel Management Engine Override disables checks for device software tampering.
sq: Intel Management Engine Override çaktivizon kontrolle për futje hundësh te software pajisjeje.

en: Intel Management Engine Version
sq: Version Mekanizmi Intel Management

en: Internal device
sq: Pajisje e brendshme

en: Invalid
sq: E pavlefshme

en: Invalid arguments
sq: Argumente të pavlefshëm

en: Invalid arguments, expected GUID
sq: Argumente të pavlefshëm, pritej GUID

en: Invalid arguments, expected INDEX KEY [VALUE]
sq: Argumente të pavlefshëm, pritej TREGUES KYÇ [VLERË]

en: Invalid arguments, expected INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
sq: Argumente të pavlefshëm, pritej TREGUES EMËR OBJEKTIV [PIKËMONTIMI]

en: Invalid arguments, expected an AppStream ID
sq: Argumente të pavlefshëm, pritej një ID AppStream

en: Invalid arguments, expected at least ARCHIVE FIRMWARE METAINFO
sq: Argumente të pavlefshëm, priteshin të paktën ARKIV FIRMWARE METAINFO

en: Invalid arguments, expected base-16 integer
sq: Argumente të pavlefshëm, pritej një numër i plotë me bazë 16

en: Is downgrade
sq: Është kalim në versioni

en: Is in bootloader mode
sq: Gjendet nën mënyrën “ngarkues nisjeje”

en: Is upgrade
sq: Është rritje versioni

en: Issue | Issues
sq[0]: Çështje
sq[1]: Çështje

en: KIND FILENAME
sq: LLOJ EMËRKARTELE

en: Kernel lockdown disabled
sq: U çaktivizua kyçje kerneli

en: Kernel lockdown enabled
sq: U aktivizua kyçje kerneli

en: LOCATION
sq: VENDNDODHJE

en: Last modified
sq: Ndryshuar së fundi më

en: Less than one minute remaining
sq: Edhe më pak se një minutë

en: License
sq: Licencë

en: Linux Kernel Lockdown
sq: Kyçje Kerneli Linux

en: Linux Kernel Lockdown mode prevents administrator (root) accounts from accessing and changing critical parts of system software.
sq: Mënyra Kyçje Kerneli Linux u pengon llogarive të përgjegjësve (rrënjë) të hyjnë dhe të ndryshojnë pjesë kritike të software-it të sistemit.

en: Linux Kernel Swap temporarily saves information to disk as you work. If the information is not protected, it could be accessed by someone if they obtained the disk.
sq: Swap Kerneli Linux ruan përkohësisht informacion në disk, teksa ju punoni. Nëse informacioni s’është i mbrojtur, mund të përdoret nga dikush, nëse shtien në dorë diskun.

en: Linux Kernel Verification
sq: Verifikim Kerneli Linux

en: Linux Kernel Verification makes sure that critical system software has not been tampered with. Using device drivers which are not provided with the system can prevent this security feature from working correctly.
sq: Verifikim Kerneli Linux garanton që s’janë futur hundët te “software” kritik i sistemit. Përdorimi i përudhësve pajisjesh që s’janë dhënë me sistemin mund ta pengojë funksionimin si duhet të kësaj veçorie sigurie.

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
sq: Shërbim Firmware-i Tregtuesi Linux (firmware i qëndrueshëm)

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
sq: Shërbim Firmware-i Tregtuesi Linux (firmware testimi)

en: Linux kernel
sq: Kernel linux

en: Linux kernel lockdown
sq: Kyçje kerneli Linux

en: List EFI boot files
sq: Paraqit kartela nisjesh EFI

en: List EFI boot parameters
sq: Paraqit parametra nisjeje EFI

en: List EFI variables with a specific GUID
sq: Paraqit ndryshore EFI me një GUID të caktuar

en: List entries in dbx
sq: Shfaq zëra te dbx

en: List the available firmware GTypes
sq: Shfaq GTypes të gatshme firmware-i

en: List the available firmware types
sq: Shfaq lloje të gatshme firmware-i

en: Lists files on the ESP
sq: Shfaq kartela prej ESP-je

en: Load device emulation data
sq: Të dhëna emulimi pajisjeje vendore

en: Loaded from an external module
sq: Ngarkuar nga modul i jashtëm

en: Loading…
sq: Po ngarkohet…

en: Location of public key directories used for JCat verification
sq: Vendndodhje e drejtorive të kyçeve publikë të përdorur për verifikim JCat

en: Locked
sq: E kyçur

en: Low
sq: E ulët

en: MEI Key Manifest
sq: Manifest Kyçi MEI

en: MEI key manifest
sq: Manifest kyçi MEI

en: MEI manufacturing mode
sq: Mënyrë prodhim MEI

en: MEI override
sq: Anashkalim MEI

en: MEI version
sq: Version MEI

en: Manually enable specific plugins
sq: Aktivizoni dorazi shtojca të çaktuara

en: Manufacturing Mode is used when the device is manufactured and security features are not yet enabled.
sq: Mënyra Prodhim përdoret kur pajisja është prodhuar dhe veçori sigurie s’janë aktivizuar ende.

en: Maximum Version
sq: Version Maksimum

en: Maximum length
sq: Gjatësi maksimum

en: Maximum value
sq: Vlerë maksimum

en: Medium
sq: Mesatare

en: Message
sq: Mesazh

en: Message (custom)
sq: Mesazh (vetjak)

en: Metadata Signature
sq: Nënshkrim Tejtëdhënash

en: Metadata URI
sq: URI Tejtëdhënash

en: Metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service.
sq: Tejtëdhënat mund të merren nga Shërbimi i Firmware-it të Tregtuesit Linux.

en: Metadata is already up to date
sq: Tejtëdhënat janë tashmë të përditësuara

en: Metadata is up to date; use %s to refresh again.
sq: Tejtëdhënat janë të përditësuara; përdorni %s që të rifreskohen.

en: Minimum Version
sq: Version Minimum

en: Minimum length
sq: Gjatësi minimum

en: Minimum value
sq: Vlerë minimum

en: Modifies a daemon configuration value
sq: Ndryshon një vlerë formësimi demoni

en: Modifies a given remote
sq: Ndryshon një shërbyes të largët të dhënë

en: Modify a configured remote
sq: Ndryshoni një shërbyes të largët të formësuar

en: Modify a device property
sq: Ndryshoni një veti pajisjeje

en: Modify daemon configuration
sq: Ndryshoni formësim demoni

en: Monitor the daemon for events
sq: Mbikëqyr demonin për akte

en: Mounts the ESP
sq: Bën montimin e ESP-së

en: Needs a reboot after installation
sq: Lyp rinisje pas instalimit

en: Needs reboot
sq: Lyp rinisje

en: Needs shutdown after installation
sq: Lyp fiksje pas instalimit

en: New version
sq: Version i ri

en: No action specified!
sq: S’u dha veprim!

en: No devices are updatable
sq: S’ka pajisje të përditësueshme

en: No downgrades for %s
sq: S’ka zbritje te një version i mëparshëm për %s

en: No firmware IDs found
sq: S’u gjetën ID firmware-i

en: No firmware found
sq: S’u gjet firmware

en: No hardware detected with firmware update capability
sq: S’u pikas hardware me aftësi përditësimi firmware-i

en: No matching releases for search token
sq: S’ka hedhje në qarkullim me përkim. për tokenin e kërkimit

en: No reboot is necessary
sq: S’është e nevojshme rinisje

en: No releases available
sq: S’ka hedhje në qarkullim

en: No remotes are currently enabled so no metadata is available.
sq: Aktualisht s’ka shërbyes të largët të aktivizuar, ndaj s’ka tejtëdhëna.

en: No remotes available
sq: S’ka shërbyes të largët

en: No updatable devices
sq: S’ka pajisje të përditësueshme

en: No updates available
sq: S’ka përditësime gati

en: No updates available for remaining devices
sq: S’ka përditësime gati për pajisjet e mbetura

en: No volume matched %s
sq: S’pati vëllim që përkon me %s

en: Not approved
sq: I pamiratuar

en: Not found
sq: S’u gjet

en: Not supported
sq: E pambuluar

en: Nothing to do
sq: S’ka ç’bëhet

en: Old version
sq: Version i vjetër

en: Only install onto emulated devices
sq: Instaloje vetëm në pajisje të emuluara

en: Only use peer-to-peer networking when downloading files
sq: Përdor vetëm rrjet “peer-to-peer”, kur shkarkohen kartela

en: Only version upgrades are allowed
sq: Lejohen vetëm përmirësime versioni

en: Output in JSON format (disables all interactive prompts)
sq: Përfundimet jepni në format JSON (çaktivizon krejt hapat me ndërveprim)

en: Override the default ESP path
sq: Anashkalo shteg ESP parazgjedhje

en: P2P Firmware
sq: Firmware P2P

en: P2P Metadata
sq: Tejtëdhëna P2P

en: PATH
sq: SHTEG

en: Parse and show details about a firmware file
sq: Analizo dhe shfaq hollësi rreth një kartele firmware-i

en: Parsing dbx update…
sq: Po analizohet përditësim dbx…

en: Parsing system dbx…
sq: Po analizohet dbx sistemi…

en: Payload
sq: Ngarkesë

en: Pending
sq: Pezull

en: Perform operation?
sq: Të kryhet veprimi?

en: Platform Debugging
sq: Diagnostikim Platforme

en: Platform Debugging allows device security features to be disabled. This should only be used by hardware manufacturers.
sq: Diagnostikim Platforme lejon të çaktivizohen veçori sigurie pajisjeje. Kjo duhet përdorur vetëm nga prodhues hardware-i.

en: Platform Secure Boot prevents unsigned software from being loaded when the device starts.
sq: Platform Secure Boot pengon ngarkim software-i të panënshkruar, kur niset pajisja.

en: Platform debugging
sq: Diagnostikim platforme

en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
sq: Ju lutemi, sigurohuni se keni kyçin e rimarrjes së vëllimit, para se të vazhdohet.

en: Please enter a number from 0 to %u:
sq: Ju lutemi, jepni një numër nga 0 në %u:

en: Please enter either %s or %s:
sq: Ju lutemi, jepni %s ose %s:

en: Plugin dependencies missing
sq: Mungojnë varësi shtojce

en: Plugin enumeration may change device state
sq: Numërtimi i shtojcave mund të ndryshojë gjendje pajisjeje

en: Plugin is only for testing
sq: Shtojca është vetëm për testim

en: Possible Values
sq: Vlera të Mundshme

en: Pre-boot DMA Protection
sq: Mbrojtje DMA Para-nisjeje

en: Pre-boot DMA protection
sq: Mbrojtje DMA para-nisjeje

en: Pre-boot DMA protection is disabled
sq: Mbrojtje DMA para-nisjeje është e çaktivizuar

en: Pre-boot DMA protection is enabled
sq: Mbrojtje DMA para-nisjeje është e aktivizuar

en: Pre-boot DMA protection prevents devices from accessing system memory after being connected to the computer.
sq: Mbrojtja DMA para-nisjeje u pengon pajisjeve të hyjnë në kujtesë sistemi, pasi të jenë lidhur te kompjuteri.

en: Press unlock on the device to continue the update process.
sq: Që të vazhdojë procesi i përditësimit, shtypni shkyçje te pajisja.

en: Previous version
sq: Version i mëparshëm

en: Priority
sq: Përparësi

en: Problems
sq: Probleme

en: Proceed with upload?
sq: Të vazhdohet me ngarkimin?

en: Processor Security Checks
sq: Kontrolle Sigurie Procesori

en: Processor rollback protection
sq: Mbrojtje prapakthimesh për procesorin

en: Proprietary
sq: Pronësor

en: REMOTE-ID KEY VALUE
sq: REMOTE-ID KYÇ VLERË

en: Read Only
sq: Vetëm Lexim

en: Read a firmware blob from a device
sq: Lexo një copë firmware-i nga një pajisje

en: Read a firmware from a device
sq: Lexo një firmware nga pajisje

en: Reading from %s…
sq: Po lexohet prej %s…

en: Reading…
sq: Po lexohet…

en: Ready
sq: Gati

en: Reboot to complete the update.
sq: Riniseni, që të plotësohet përditësimi.

en: Refresh Interval
sq: Interval Rifreskimi

en: Refresh metadata from remote server
sq: Rifresko tejtëdhëna që nga shërbyes i largët

en: Reinstall %s to %s?
sq: Të riinstalohet %s te %s?

en: Reinstall current firmware on the device
sq: Riinstaloni te pajisja firmware-in e tanishëm

en: Reinstall firmware on a device
sq: Riinstaloni firmware në një pajisje

en: Release Branch
sq: Degë Hedhjeje Në Qarkullim

en: Release ID
sq: ID hedhjeje në qarkullim

en: Remote ID
sq: ID të Largëti

en: Remote enabled and refreshed successfully
sq: Shërbyesi i largët u aktivizua dhe rifreskua me sukses

en: Remove an alias for a specific JCat item
sq: Hiqni një alias për një objekt specifik JCat

en: Removes devices to watch for future emulation
sq: Heq pajisje nga vëzhgim për emulim të ardhshëm

en: Report URI
sq: URI Raporti

en: Reported to remote server
sq: U raportua te shërbyes i largët

en: Required efivarfs filesystem was not found
sq: S’u gjet sistem i domosdoshëm kartelash efivars

en: Required hardware was not found
sq: S’u gjet hardware i domosdoshëm

en: Requires Auth
sq: Lyp Mirëfilltësim

en: Requires a bootloader
sq: Lyp një ngarkues nisjeje

en: Requires internet connection
sq: Lyp lidhje internet

en: Reset daemon configuration
sq: Rikthen te parazgjedhjet formësim demoni

en: Resets a daemon configuration section
sq: Rikthen te parazgjedhjet një pjesë formësimi demoni

en: Restart now?
sq: Të riniset tani?

en: Restart the daemon to make the change effective?
sq: Të riniset demoni, për të bërë ndryshimin të hyjë në fuqi?

en: Restarting device…
sq: Po riniset pajisje…

en: Retrieve BIOS settings.  If no arguments are passed all settings are returned
sq: Merrni rregullime BIOS-i.  Nëse s’i jepen argumente, merren krejt rregullimet

en: Return all the hardware IDs for the machine
sq: Përgjigjet me ID-të e krejt hardware-it për makinën

en: Review and upload report now?
sq: Të shqyrtohet dhe ngarkohet raporti tani?

en: Rollback Protection prevents device software from being downgraded to an older version that has security problems.
sq: Mbrojtje Prapakthimi e pengon software-in e pajisjeve të kalohet në një version më të vjetër që ka probleme sigurie.

en: Run `%s` for more information.
sq: Për më tepër hollësi, xhironi `%s`.

en: Run `%s` to complete this action.
sq: Që të plotësohet ky veprim, xhironi `%s`.

en: Run the post-reboot cleanup action
sq: Kryej veprimin e pastrimit pas-rinisjeje

en: Run without '%s' to see
sq: Për ta parë, xhirojeni pa '%s'

en: Running kernel is too old
sq: Kerneli që xhiron është shumë i vjetër

en: SECTION
sq: NDARJE

en: SETTING VALUE
sq: RREGULLIM VLERË

en: SETTING1 VALUE1 [SETTING2] [VALUE2]
sq: RREGULLIMI1 VLERË1 [RREGULLIMI2] [VLERË2]

en: SMM locked down
sq: Të kyçur

en: SPI BIOS Descriptor
sq: Përshkrues BIOS SPI-je

en: SPI BIOS region
sq: Rajon BIOS SPI-je

en: SPI lock
sq: Kyçje SPI-je

en: SPI replay protection
sq: Riluaje

en: SPI write
sq: Shkrim SPI-je

en: SPI write protection
sq: Mbrojtje SPI-je nga shkrimi

en: SUBSYSTEM DRIVER [DEVICE-ID|GUID]
sq: NËNSISTEM PËRUDHËS [ID-PAJISJEJE|GUID]

en: Save a file that allows generation of hardware IDs
sq: Ruani një kartelë që lejon prodhim ID-sh hardware-i

en: Save device emulation data
sq: Ruaji të dhënat e emulimit të pajisjes

en: Saved report
sq: Raport i ruajtur

en: Scalar Increment
sq: Zmadhim Skalar

en: Scheduling…
sq: Po vihet në plan…

en: Secure Boot disabled
sq: Nisje e Siguruar e çaktivizuar

en: Secure Boot enabled
sq: Nisje e Siguruar e aktivizuar

en: Security hardening for HSI
sq: Forcim sigurie për HSI

en: See %s for more details.
sq: Për më tepër hollësi, shihni %s.

en: See %s for more information.
sq: Për më tepër hollësi, shihni %s.

en: Selected device
sq: U përzgjodh pajisje

en: Selected volume
sq: Vëllim i përzgjedhur

en: Serial Number
sq: Numër Serial

en: Set BIOS setting '%s' using '%s'.
sq: Ujdisni rregullimin “%s” të BIOS-it duke përdorur “%s”.

en: Set a BIOS setting
sq: Ujdisni një rregullim BIOS

en: Set one or more BIOS settings
sq: Ujdis një ose disa rregullime BIOS

en: Set the EFI boot order
sq: Caktoni rend nisjeje EFI

en: Set the download retries for transient errors
sq: Caktoni riprova shkarkimi për gabime transienti

en: Sets one or more BIOS settings
sq: Ujdis një ose disa rregullime BIOS

en: Sets the list of approved firmware
sq: Cakton listën e firmware-it të miratuar

en: Setting type
sq: Lloj rregullimi

en: Settings will apply after system reboots
sq: Rregullimet do të aplikohen pasi të riniset sistemi

en: Share firmware history with the developers
sq: Ndajeni historikun e firmware-it me zhvilluesit

en: Show all results
sq: Shfaqi krejt përfundimet

en: Show client and daemon versions
sq: Shfaq versione klienti dhe demoni

en: Show daemon verbose information for a particular domain
sq: Shfaq informacion të hollësishëm demoni për një përkatësi të dhënë

en: Show debugging information for all domains
sq: Shfaq hollësi diagnostikimi për krejt përkatësitë

en: Show debugging options
sq: Shfaq mundësi diagnostikimi

en: Show devices that are not updatable
sq: Shfaq pajisje që s’janë të përditësueshme

en: Show extra debugging information
sq: Shfaq hollësi ekstra diagnostikimi

en: Show history of firmware updates
sq: Shfaq historik përditësimesh firmware-i

en: Show information about a JCat file
sq: Shfaq informacion mbi një kartelë JCat

en: Show the calculated version of the dbx
sq: Shfaq versionin e njehsuar të dbx-it

en: Shutdown now?
sq: Të fiket tani?

en: Sign a firmware with a new key
sq: Nënshkruani një firmware me një kyç të ri

en: Sign data using the client certificate
sq: Nënshkruaji të dhënat duke përdorur dëshminë e klientit

en: Sign the uploaded data with the client certificate
sq: Nënshkruaji të dhënat e ngarkuara me dëshminë e klientit

en: Signature
sq: Nënshkrim

en: Signed Payload
sq: Ngarkesë e Nënshkruar

en: Size
sq: Madhësi

en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
sq: Disa nga të fshehtat e platformës mund të bëhen të pavlefshme, kur përditësohet ky firmware.

en: Source
sq: Burim

en: Specify the dbx database file
sq: Specifikoni kartelë baze të dhënash dbx

en: Stop the fwupd service
sq: Ndale shërbimin fwupd

en: String
sq: Varg

en: Success
sq: Sukses

en: Successfully activated all devices
sq: U aktivizuan me sukses krejt pajisjet

en: Successfully cleaned remote
sq: Shërbyesi i largët u pastrua me sukses

en: Successfully disabled remote
sq: Shërbyesi i largët u çaktivizua me sukses

en: Successfully disabled test devices
sq: U çaktivizuan me sukses pajisje test

en: Successfully downloaded new metadata:
sq: Tejtëdhënat e reja u shkarkuan me sukses:

en: Successfully enabled and refreshed remote
sq: Shërbyesi i largët u aktivizua dhe rifreskua me sukses

en: Successfully enabled remote
sq: Shërbyesi i largët u aktivizua me sukses

en: Successfully enabled test devices
sq: U aktivizuan me sukses pajisje test

en: Successfully installed firmware
sq: U instalua me sukses firmware

en: Successfully modified configuration value
sq: U ndryshua me sukses vlerë formësimi

en: Successfully modified remote
sq: Shërbyesi i largët u ndryshua me sukses

en: Successfully refreshed metadata manually
sq: Tejtëdhënat u freskuan me sukses dorazi

en: Successfully reset configuration section
sq: Pjesa e formësimit u rikthye me sukses te parazgjedhjet

en: Successfully reset configuration values
sq: Vlerat e formësimit u rikthyen me sukses te parazgjedhjet

en: Successfully updated device checksums
sq: U përditësuan me sukses checksum-e pajisjeje

en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
sq[0]: U ngarkua me sukses %u raport
sq[1]: U ngarkuan me sukses %u raporte

en: Successfully verified device checksums
sq: U verifikuan me sukses checksum-e pajisjeje

en: Successfully waited %.0fms for device
sq: U prit me sukses %.0fms për pajisje

en: Summary
sq: Përmbledhje

en: Supervisor Mode Access Prevention
sq: Parandalim Hyrjesh Nën Mënyrën Mbikëqyrës

en: Supervisor Mode Access Prevention ensures critical parts of device memory are not accessed by less secure programs.
sq: Supervisor Mode Access Prevention garanton që pjesë kritike të kujtesës së pajisjes s’përdoren nga programe më pak të siguruar.

en: Supported
sq: E mbuluar

en: Supported CPU
sq: CPU që mbulohet

en: Supported on remote server
sq: E mbuluar: në shërbyes të largët

en: Suspend To Idle
sq: Pezulloje Në Plogështi

en: Suspend To RAM
sq: Pezulloje Në RAN

en: Suspend to Idle allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
sq: “Pezulloje Në Plogështi” e lejon pajisjen të kalojë shpejt e shpejt në dremitje, për të kursyer energji. Teksa pajisja është e pezulluar, kujtesa e saj mundet të hiqet fizikisht dhe informacioni në të të përdoret.

en: Suspend to RAM allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
sq: “Pezulloje në RAM” e lejon pajisjen të kalojë shpejt e shpejt në dremitje, për të kursyer energji. Teksa pajisja është e pezulluar, kujtesa e saj mundet të hiqet fizikisht dhe informacioni në të të përdoret.

en: Suspend-to-idle
sq: Pezulloje-në-plogështi

en: Suspend-to-ram
sq: Pezulloje-në-ram

en: Switch branch from %s to %s?
sq: Të ndërrohet dega nga %s në %s?

en: Switch the firmware branch on the device
sq: Ndërroni degën e firmware-it te pajisja

en: Sync firmware versions to the chosen configuration
sq: Njëkohëso versione firmware-i me formësimin e zgjedhur

en: System Management Mode
sq: Mënyrë Administrimi Sistemi

en: System Update Inhibited
sq: U pengua Përditësim Sistemi

en: System has been signed with an insecure key
sq: Sistemi është nënshkruar me një kyç të pasiguruar

en: System management mode is used by the firmware to access resident BIOS code and data.
sq: Mënyra administrim sistemi përdoret nga firmware-i për të hyrë në kod dhe të dhëna të ruajtura në BIOS.

en: System power is too low
sq: Energjia e sistemit është shumë poshtë

en: System power is too low (%u%%, requires %u%%)
sq: Energjia e sistemit është shumë poshtë (%u%%, duhen %u%%)

en: System requires external power source
sq: Sistemi lyp burim të jashtëm energjie

en: TEXT
sq: TEKST

en: TPM (Trusted Platform Module) is a computer chip that detects when hardware components have been tampered with.
sq: TPM (Modul Platforme të Besuar) është një “chip” kompjuteri që pikas kur janë futur hundët në hardware.

en: TPM PCR0 reconstruction
sq: Rindërtim i PCR0-s së TPM-së

en: TPM PCR0 reconstruction is invalid
sq: Rindërtimi i PCR0-s për TPM-në është i pavlefshëm

en: TPM PCR0 reconstruction is now valid
sq: Rindërtimi i PCR0-s për TPM-në tani është i vlefshëm

en: TPM Platform Configuration
sq: Formësim Platforme TPM

en: TPM Reconstruction
sq: Rindërtim TMP

en: TPM empty PCRs
sq: PCR-ra të zbrazët TMP-je

en: Tag | Tags
sq[0]: Etiketë
sq[1]: Etiketa

en: Tagged for emulation
sq: Etiketuar për emulim

en: Target
sq: Objektiv

en: Test a device using a JSON manifest
sq: Testoni një pajisje duke përdorur një manifest JSON

en: Tested
sq: Testuar më

en: Tested by %s
sq: Testuar me %s

en: Tested by trusted vendor
sq: Testuar nga tregtues i besuar

en: The Intel Management Engine Key Manifest must be valid so that the device firmware can be trusted by the CPU.
sq: Intel Management Engine Key Manifest duhet të jetë i vlefshëm, që firmware-i i pajisjes të mund të besohet nga CPU-ja.

en: The Intel Management Engine controls device components and needs to have a recent version to avoid security issues.
sq: Intel Management Engine kontrollon përbërës pajisjeje dhe është e nevojshme të kihet një version i freskët, për të shmangur probleme sigurie.

en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
sq: LVFS është një shërbim falas që funksionon si një njësi e pavarur ligjore dhe s’ka lidhje me $OS_RELEASE:NAME$. Publikuesi i shpërndarjes suaj mund të mos ketë verifikuar ndonjë nga përditësimet e firmware-it për përputhje me sistemin tuaj ose pajisjet e lidhura. Krejt firmware-i jepet vetëm nga prodhuesi origjinal i pajisjeve.

en: The TPM (Trusted Platform Module) Platform Configuration is used to check whether the device start process has been modified.
sq: Formësimi i Platformës TPM (Modul Platforme të Besuar) përdoret për të kontrolluar nëse është ndryshuar apo jo procesi i nisjes së pajisjes.

en: The TPM (Trusted Platform Module) Reconstruction is used to check whether the device start process has been modified.
sq: Rindërtimi TPM (Modul Platforme të Besuar) përdoret për të kontrolluar nëse është ndryshuar apo jo procesi i nisjes së pajisjes.

en: The TPM PCR0 differs from reconstruction.
sq: PCR0 TPM-je ndryshon nga ai i rindërtuari.

en: The UEFI Platform Key is used to determine if device software comes from a trusted source.
sq: Kyçi i Platformës UEFI përdoret për të përcaktuar nëse një pajisje software vjen nga një burim i besuar.

en: The UEFI certificate store is now up to date
sq: Depoja e dëshmive UEFI tani është e përditësuar

en: The UEFI db contains the list of valid certificates that can be used to authorize what EFI binaries are allowed to run.
sq: Baza e të dhënave UEFI përmban listën e dëshmive të vlefshme që mund të përdoren për të autorizuar cilët dyorë EFI lejohen të xhirojnë.

en: The UEFI system can set up memory attributes at boot which prevent common exploits from running.
sq: Sistemi UEFI mund të ujdisë atribute kujtese gjatë nisjes, të cilat pengojnë kryerje shfrytëzimesh të ditur.

en: The daemon has loaded 3rd party code and is no longer supported by the upstream developers!
sq: Demoni ka ngarkuar kod palësh të treta dhe nuk mbulohet më nga zhvilluesit e projektit përkatës!

en: The firmware from %s is not supplied by %s, the hardware vendor.
sq: Firmware-i nga %s s’është furnizuar nga %s, tregtuesi i hardware-it.

en: The system clock has not been set correctly and downloading files may fail.
sq: Sahati i sistemit s’është ujdisur saktë dhe shkarkimi i kartelave mund të dështojë.

en: The update will continue when the device USB cable has been re-inserted.
sq: Përditësimi do të vazhdojë kur kablloja e pajisjes USB të jetë rifutur.

en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged and then re-inserted.
sq: Përditësimi do të vazhdojë kur kablloja e pajisjes USB të jetë hequr dhe mandej rifutur.

en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged.
sq: Përditësimi do të vazhdojë kur kablloja e pajisjes USB të jetë hequr.

en: The update will continue when the device power cable has been removed and re-inserted.
sq: Përditësimi do të vazhdojë kur kablloja e energjisë së pajisjes të jetë hequr dhe rifutur.

en: The vendor did not supply any release notes.
sq: Tregtuesi s’ka dhënë ndonjë shënim hedhjeje në qarkullim.

en: There are devices with issues:
sq: Ka pajisje me probleme:

en: There is no approved firmware.
sq: S’ka firmware të miratuar.

en: This device will be reverted back to %s when the %s command is performed.
sq: Kjo pajisje do të kthehet prapa te %s, kur të jetë ekzekutuar urdhri %s.

en: This firmware is provided by LVFS community members and is not provided (or supported) by the original hardware vendor.
sq: Ky firmware jepet nga anëtarë të bashkësisë LVFS dhe nuk jepet (apo mbulohet) nga treguesi origjinal i hardware-it.

en: This package has not been validated, it may not work properly.
sq: Kjo paketë s’është vleftësuar, mund të mos funksionojë si duhet.

en: This program may only work correctly as root
sq: Ky program mund të funksionojë si duhet vetëm si rrënjë

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
sq: Ky shërbyes i largët përmban “firmware” që s’është nën embargo, por është ende duke u testuar nga tregtuesi i hardware-it. Duhet të siguroheni se keni një rrugë për të prapakthyer përditësimin e firmware-it, nëse ky dështon.

en: This system doesn't support firmware settings
sq: Ky sistem s’mbulon rregullime firmware-i

en: This system has HSI runtime issues.
sq: .

en: This system has a low HSI security level.
sq: Ky sistem ka një shkallë të ulët sigurie HSI.

en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
sq: Ky mjet i lejon një përgjegjësi të aplikojë përditësime dbx UEFI.

en: This tool allows an administrator to query and control the fwupd daemon, allowing them to perform actions such as installing or downgrading firmware.
sq: Ky mjet i lejon një përgjegjësi të pyesë dhe të kontrollojë demonin fwupd, duke i lejuar të kryejë veprime të tilla si instalim firmware-i, ose zbritje versioni të tij.

en: This tool allows an administrator to use the fwupd plugins without being installed on the host system.
sq: Ky mjet i lejon një përgjegjësi të përdorë shtojcat fwupd pa i instaluar te sistemi strehë.

en: This tool can add a kernel argument of '%s', but it will only be active after restarting the computer.
sq: Ky mjet mund të shtojë një argument kerneli “%s”, por do të jetë aktiv vetëm pas rinisjes së kompjuterit.

en: This tool can change the BIOS setting '%s' from '%s' to '%s' automatically, but it will only be active after restarting the computer.
sq: Ky mjet mund të ndryshojë automatikisht rregullimin BIOS “%s” nga “%s” në “%s”, por do të jetë aktiv vetëm pas rinisjes së kompjuterit.

en: This tool can change the kernel argument from '%s' to '%s', but it will only be active after restarting the computer.
sq: Ky mjet mund të ndryshojë argumentin e kernelit nga “%s” në “%s”, por do të jetë aktiv vetëm pas rinisjes së kompjuterit.

en: To get a new token please go to %s and click 'Generate Token'
sq: Që të merrni një token të ri, ju lutemi, kaloni te %s dhe klikoni “Prodho Token”

en: Transient failure
sq: Dështim tranzienti

en: Trusted metadata
sq: Tejtëdhëna të besuara

en: Trusted payload
sq: Ngarkesë e besuar

en: Type
sq: Lloj

en: UEFI Bootservice Variables
sq: Ndryshore

en: UEFI ESP partition may not be set up correctly
sq: Pjesa ESP UEFI mund të mos jetë ujdisur saktë

en: UEFI ESP partition not detected or configured
sq: S’u pikas, ose s’është formësuar pjesë UEFI ESP

en: UEFI Memory Protection
sq: Mbrojtje Kujtese UEFI

en: UEFI Platform Key
sq: Kyç Platforme UEFI

en: UEFI Secure Boot
sq: Nisje e Siguruar UEFI

en: UEFI Secure Boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
sq: Nisje e Siguruar UEFI pengon ngarkim software-i dashakeq, kur niset pajisja.

en: UEFI boot service variables should not be readable from runtime mode.
sq: Ndryshoret për shërbime nisjeje UEFI s’duhet të jenë të lexueshme gjatë mënyrës ekzekutim.

en: UEFI bootservice variables
sq: Ndryshore

en: UEFI db
sq: BD UEFI

en: UEFI dbx Utility
sq: Mjet dbx UEFI

en: UEFI firmware can not be updated in legacy BIOS mode
sq: Firmware UEFI s’mund të përditësohet nën mënyrën e dikurshme BIOS

en: UEFI memory protection
sq: Mbrojtje kujtese UEFI

en: UEFI memory protection is now locked
sq: Mbrojtje kujtese UEFI tani është e kyçur

en: UEFI memory protection is now unlocked
sq: Mbrojtje kujtese UEFI tani është e shkyçur

en: UEFI platform key
sq: Kyç platforme UEFI

en: UEFI secure boot
sq: Nisje e siguruar UEFI

en: Unable to connect to service
sq: S’arrihet të bëhet lidhje me shërbimin

en: Unable to find attribute
sq: S’arrihet të gjendet atribut

en: Undo the host security attribute fix
sq: Zhbëje ndreqjen e një problemi sigurie strehe

en: Unencrypted
sq: E pafshehtëzuar

en: Uninhibit the system to allow upgrades
sq: Hiq pengim sistemi, që të lejohen përmirësime

en: Unknown
sq: E panjohur

en: Unknown Device
sq: Pajisje e Panjohur

en: Unlock the device to allow access
sq: Shkyçni pajisjen që të lejoni hyrje

en: Unlocked
sq: E shkyçur

en: Unlocks the device for firmware access
sq: Bën shkyçje të pajisjes, për përdorim nga firmware-i

en: Unmounts the ESP
sq: Bën çmontimin e ESP-së

en: Unplug and replug the device to continue the update process.
sq: Që të vazhdojë procesi i përditësimit, hiqeni dhe rivendoseni pajisjen.

en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
sq: Version i pambuluar demoni %s, versioni i klientit është %s

en: Updatable
sq: E përditësueshme

en: Update Error
sq: Gabim në përditësim

en: Update Image
sq: Përditësoni Figurë

en: Update Message
sq: Përditësoni Mesazh

en: Update State
sq: Gjendje Përditësimi

en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
sq: Dështimi i ngarkimit është një problem i ditur, për më tepër informacion, vizitoni këtë URL:

en: Update now?
sq: Të përditësohet tani?

en: Update the stored cryptographic hash with current ROM contents
sq: Përditësoni hashin kriptografik të depozituar me lëndën e tanishme të ROM-it

en: Update the stored device verification information
sq: Përditëso informacion verifikimi pajisjeje të depozituar

en: Update the stored metadata with current contents
sq: Përditësoni tejtëdhëna të depozituara me lëndë të tanishme

en: Updates all specified devices to latest firmware version, or all devices if unspecified
sq: Përditëson krejt pajisjet e treguara me versionin më të ri të firmware-it, ose krejt pajisjet, nëse s’tregohen të tilla

en: Updating
sq: Përditësim

en: Updating %s…
sq: Po përditësohet %s…

en: Upgrade %s from %s to %s?
sq: Të përmirësohet %s nga %s në %s?

en: Upload data now?
sq: Të ngarkohen të dhëna tani?

en: Upload the list of updatable devices to a remote server
sq: Ngarkoje listën e pajisjeve të përditësueshme te një shërbyes i largët

en: Upload these anonymous results to the %s to help other users?
sq: Të ngarkohen te %s këto përfundime anonime për të ndihmuar përdorues të tjerë?

en: Uploading a device list allows the %s team to know what hardware exists, and allows us to put pressure on vendors that do not upload firmware updates for their hardware.
sq: Ngarkimi i një liste pajisjesh i lejon ekipit %s të dijë se çfarë hardware-i ekziston dhe na lejon të ushtrojmë trysni mbi tregtuesit që nuk ngarkojnë përditësime firmware-i për hardware-in e tyre.

en: Uploading firmware reports helps hardware vendors to quickly identify failing and successful updates on real devices.
sq: Ngarkimi i raporteve mbi firmware-in i ndihmon tregtuesit e hardware-it të identifikojnë pa humbur kohë dhe me sukses përditësime me dështim apo të suksesshme në pajisje të njëmendta.

en: Urgency
sq: Urgjencë

en: Use %s for help
sq: Për ndihmë përdorni %s

en: Use CTRL^C to cancel.
sq: Përdorni CTRL^C që ta anuloni.

en: User has been notified
sq: Përdoruesi është njoftuar

en: Username
sq: Emër përdoruesi

en: Valid
sq: E vlefshme

en: Validating ESP contents…
sq: Po vleftësohen lëndë ESP…

en: Vendor
sq: Tregtues

en: Verify a signature from a JCat file
sq: Verifikoni një nënshkrim nga një kartelë JCat

en: Verify device firmware
sq: Verifikoni firmware-in e një pajisjeje

en: Verifying…
sq: Po verifikohet…

en: WARNING
sq: KUJDES

en: WORD
sq: FJALË

en: Wait for a device to appear
sq: Prit që një pajisje të shfaqet

en: Waiting…
sq: Po pritet…

en: Watch for hardware changes
sq: Vëzhgo për ndryshime hardware-i

en: Will measure elements of system integrity around an update
sq: Do të masë elementë integriteti sistemi rreth një përditësimi

en: Writing file:
sq: Po shkruhet kartelë:

en: Writing…
sq: Po shkruhet…

en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from a recovery or installation disk, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
sq: Duhet të garantoni se s’e keni problem të riktheni rregullimin që nga një disk rikthimesh apo instalimesh, ngaqë ky ndryshim mund të bëjë që sistemi të mos niset në Linux, ose të shkaktojë paqëndrueshmëri tjetër sistemi.

en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from the system firmware setup, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
sq: Duhet të garantoni se s’e keni problem të riktheni rregullimin që nga një ujdisje firmware-i sistemi, ngaqë ky ndryshim mund të bëjë që sistemi të mos niset në Linux, ose të shkaktojë paqëndrueshmëri tjetër sistemi.

en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
sq: Publikuesi i shpërndarjes suaj mund të mos ketë verifikuar ndonjë nga përditësimet e firmware-it për përputhje me sistemin tuaj, apo me pajisjet e lidhura.

en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
sq: Hardware-i juaj mund të dëmtohet nga përdorimi i këtij firmware-i dhe instalimi i kësaj hedhjeje në qarkullim mund të bëjë të pavlefshme çfarëdo garancie me %s.

en: Your system is set up to the BKC of %s.
sq: Sistemi juaj është ujdisur me BKC %s.

en: [DEVICE-ID|GUID]
sq: [ID-PAJISJEJE|GUID]

en: [DEVICE-ID|GUID] [BRANCH]
sq: [ID-PAJISJEJE|GUID] [DEGË]

en: [DEVICE-ID|GUID] [VERSION]
sq: [ID-PAJISJEJE|GUID] [VERSION]

en: [DEVICE]
sq: [PAJISJE]

en: [FILE FILE_SIG REMOTE-ID]
sq: [KARTELË NËNSHKRIM_KARTELE REMOTE-ID]

en: [FILENAME1] [FILENAME2]
sq: [EMËRKARTELE1][EMËRKARTELE2]

en: [FWUPD-VERSION]
sq: [VERSION-FWUPD]

en: [REASON] [TIMEOUT]
sq: [ARSYE] [MBARIMKOHE]

en: [REMOTE-ID] [USERNAME] [TOKEN]
sq: [ID-TË-LARGËTI] [EMËRPËRDORUESI] [TOKEN]

en: [SECTION] KEY VALUE
sq: [NDARJE] KYÇ VLERË

en: [SETTING1] [SETTING2] [--no-authenticate]
sq: [RREGULLIMI1] [RREGULLIMI2] [--no-authenticate]

en: [SETTING1] [SETTING2]…
sq: [RREGULLIMI1] [RREGULLIMI2]…

en: [SMBIOS-FILE|HWIDS-FILE]
sq: [KARTELË-SMBIOS|KARTELË-HWIDS]

[ctx: command-description]
en: Sign data using the client certificate
sq: Nënshkruani të dhëna duke përdorur dëshminë e klientit

en: default
sq: parazgjedhje

en: fwupd plugins
sq: Shtojca fwupd
